menusearch
labkhandsabz.ir

موزه ملی مردم‌شناسی مکزیکوسیتی، مکزیک

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۴۱:۱۷
۱۴۰۱/۱۰/۳ شنبه
(1)
(0)
موزه ملی مردم‌شناسی مکزیکوسیتی، مکزیک
موزه ملی مردم‌شناسی مکزیکوسیتی، مکزیک

نمای سنگ آزتیک داستان جنگ خدای مکزیک که در موزه مردم شناسی مکزیکوسیتی است

نویسنده : فاطمه شمشیرگران

لبخند سبز - موزه ملی مردم‌شناسی مکزیک به عنوان یکی از موزه‌های معروف مردم‌شناسی در دنیا شناخته می‌شود که در پارک چاپولتیس مکزیکو سیتی واقع شده است. این موزه پس از ساخت در 17 سپتامبر 1964 افتتاح شد. معماری به کار گرفته شده در ساخت این موزه از نمونه‌های موفق معماری معاصر در مکزیک است که از گنجینه‌های باشکوه هنرمندان قدیمی این کشور نیز الهام گرفته است. در معماری این موزه از ستون 11 متری که آبشاری از آن جاری است استفاده شده که به نوعی چرخه ابدی زندگی را به نمایش می‌گذارد.

ویژگی بارز این موزه که آن را به یکی از معروف‌ترین موزه‌های مکزیک تبدیل کرده است، وجود آثار باستانی و مردم‌شناسی از میراث دوران «پیشاکلمبی» مکزیک است؛ پیشاکلمبی دورانی از تاریخ قاره آمریکا است که مردم اروپا هنوز به آن وارد نشده بودند.

از آثار متفاوتی که در این موزه نگهداری می‌شوند، می‌توان به یک اثر چشم‌نواز به نام سنگ خورشید یا مجسمه «آزتک» اشاره کرد. این سنگ که به نام‌ «سنگ پنج دوره»(عصر پنجم) نیز معروف است، مربوط به اواخر دوره قوم آزتک می‌شود.

ابعاد این سنگ ۳۵۸در ۹۸سانتی‌متر است که در مدت کوتاهی پس از فتوحات اسپانیا، در میدان اصلی شهر در مکزیک به خاک سپرده شد و در تاریخ ۱۷دسامبر ۱۷۹۰و در طول تعمیرات کلیسای جامع مکزیکو سیتی کشف شد. عده‌ای معتقدند که این مجسمه به خدای آتش تعلق داشته و قدمتی چند هزار ساله دارد.

(برای باز شدن فیلم کمی صبر نمائید و یا می‌توانید بر روی آن راست کلید کرده و گزینه باز شدن در پنجره جدید را انتخاب کنید تا بزرگتر نمایش داده شود)

سنگ تقویم

این سنگ که به «سنگ تقویم» نیز مشهور است، از برجسته‌ترین آثار سنگ‌تراشی به حساب می‌آید که بر روی دیوار بیرونی کلیسای جامع نصب بوده و محققان بر این باورند که قدمت حکاکی این سنگ به تاریخ 1502 تا 1512 می‌رسد و در این مورد نیز نظرات متفاوتی وجود دارد. به طوری که برخی قدمت سنگ و حکاکی آن را بیش از چیزی که اعلام شده است، می‌دانند.

همان‌طور که گفته شد، موزه مردم‌شناسی مکزیک بزرگ‌ترین مجموعه جهان از هنر مکزیک باستان و نمایشگاه‌های قوم‌نگاری در مورد گروه‌های بومی مکزیک را در بر می‌گیرد و به همین دلیل هرکدام از سالن‌های این مجموعه به یک منطقه از فرهنگ «Mesoamerica» تعلق دارد.

موزه مردم‌شناسی مکزیک دارای 23 نمایشگاه دائمی و مساحتی برابر هفت هزار متر مربع است؛ نمایشگاه‌های باستان‌شناسی این مجموعه در طبقه همکف و نمایشگاه‌های قوم‌نگاری آن در طبقه یک واقع شده‌اند. پس از ورود به ساختمان موزه اتاق‌های سمت راست، مجموعه فرهنگ مرکزی توسعه‌ یافته مردم مکزیک را به ترتیب زمانی به نمایش گذاشته شده است و در سمت چپ موزه سالن‌هایی که به دیگر مناطق فرهنگی مکزیک اختصاص دارد، میزبان علاقه‌مندان به فرهنگ این کشور هستند.

از نکات قابل توجه دیگر درباره مورد موزه مردم‌شناسی مکزیک این است که سایت «tripadvisor» سال 2018 این موزه را جزء برترین موزه‌های جهان به مردم معرفی کرده است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر