menusearch
labkhandsabz.ir

موزه گرمابه پهنه سمنان

جستجو
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۵:۱۵:۲۲
۱۴۰۱/۱۱/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
موزه گرمابه پهنه سمنان
موزه گرمابه پهنه سمنان

 

موزه پهنه سمنان

 

فاطمه شمشیرگران

لبخند سبز - موزه هایی مثل موزه گرمابه پهنه و یا گرمابه حضرت سمنان از مکانهای تاریخی هستند که با یک تیر می‌توانید چند نشان بزنید هم از دیدن ابنیه تاریخی و نقوش بکار رفته در آن لذت ببرید و هم اینکه با وسایل و ادوات زندگی مردم در آن دوران بشتر آشنا شویدو اطلاعات زیادی را از بازدید به دست آورید که تا سالها در خاطرتان باقی می‌ماند با هم سری به این موزه بزنیم :

 

موزه گرمابه پهنه سمنان

این موزه در واقع اول حمام و گرمابه بوده است  به همین دلیل هم به نام موزه گرمابه  شناخته می‌شود. روی سر در این حمام کتیبه ای وجود دارد که یکی از تاریخ نویسان دوران قاجار هم آن را در کتابی آورده است و تاریخ ساخت آن را به دوارن تیموریان نسبت داده اند. این بنا، در دوران صفویان و حتی تا نیمه دوران پادشاهی قاجاریان هم استفاده می‌شده است تا اینکه در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، بازسازی می‌شود

موزه گرمابه پهنه سمنان در سال ۱۳۵۳ به عنوان یکی از آثار با ارزش تاریخی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳ به موزه مردم شناسی، تغییر کاربری داد.

عکس موزه گرمابه پهنه سمنان

موزه گرمابه پهنه سمنان وسعتی معادل ۱۰۰۰ متر مربع دارد، در این موزه می‌توان قسمت ای مختلفی مانند هشتی ورودی، رختکن، گرمخانه و خزانه های آب گرم و خزانه های آب سرد را دید. هشتی ورودی این موزه امروزه به محلی برای فروش بلیط ورود و دادن بروشورهای اطلاعاتی تبدیل شده است. بعد از عبور از چند قسمت به راهروی باریکی می‌رسید و بعد از گذر از آن راهرو وارد صحن گرمابه می‌شوید که دارای غرفه های است. در یکی از این غرفه ها، اسکلت ۴۰۰۰ ساله ای به چشمی می‌خورد که در یکی از مناطق دامغان به نام تپه حصار پیدا شده است.

اشیا موزه گرمابه پهنه سمنان

در یکی دیگر از غرفه های شیشه ای این موزه می‌توان اشیا و لوازمی سفالی را دید که قدمت‌ آنها به هزاره دوم قبل از میلاد مسیح برمی گردد. در غرفه های بعدی هم می‌توان اشیا و لوازی مربوط به دوران اسلامی از انواع ظرف های لعابدار گرفته تا کاسه های مختلف را دید.

موزه گرمابه پهنه در سمنان

غرفه های بعدی موزه گرمابه پهنه سمنان شامل جواهرات و زینت آلات زنان عشایر سمنانی است.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر