menusearch
labkhandsabz.ir

مهمانی خانه داروغه

جستجو
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۴:۴۴:۴۴
۱۴۰۲/۳/۲۴ چهارشنبه
(0)
(0)
مهمانی خانه داروغه
مهمانی خانه داروغه

داروغه؛ خانه‌ای جالب در مشهد که باید دید - لبخند سبز

لبخندسبز - وقتی صحبت از داروغه می‌کنیم بی اختیار یاد داروغه ناتینگهام در داستن رابین هود می‌افتیم با آن شکم گنده که هر چه پول می‌گرفت : پرنس چالرز شما را دعا می‌کند. ولی حالا اینکه خانه داروغه در مشهد باشد هم دیدنی است، از آن دست‌ خانه‌هایی که به محض وارد شدن‌، آجرهای خانه و کاشی‌های کف حیاط حکایت روزها و شب‌هایی که به خود دیدند، را می‌گیوند.

خانه‌هایی که یک حوض آبی رنگ وسط حیاط بین دو باغچه قرار گرفته است، و با در و پنجره‌های قدیمی که رو به حیاط باز می‌شوند، می‌تواند شما را از زمان حال برداشته و به گذشته‌ای ببرد که در این خانه رفت و آمدی بود و حوض پر از آب آن، جای خیس خوردن میوه‌هایی بود که صاحب خانه برای مهمانانش آماده کرده بود. یا احتمالا با چند ماهی قرمز تزئین شده بود و چراغ‌های خانه از میان در و پنجره‌های چوبی رو به حیاط پیدا بود. هنوز صفای آن از آب و خاک و سبزه‌ و آجرهای خانه جاری است. می‌خواهیم از خانه‌هایی برایتان بگوییم، که شما را از زندگی ماشینی امروز جدا کرده و به سال‌ها و حتی قرن‌های دور می‌‎برد. یعنی کجا؟ کمربندهایتان را ببندید. می‌خواهیم به خانه داروغه مشهد بروید.

خانه داروغه مشهد که متعلق به داروغه شهر در زمان قاجار بود، در خیابان نواب صفوی مشهد، راسته حوض مسگران، در کوچه‌ای به همین نام داروغه قرار گرفته است.

داروغه؛ خانه‌ای جالب در مشهد که باید دید

در این کوچه سه خانه به چشم‌تان می‌خورد که معماری آن با ساختمان‌های یک دست امروزی متفاوت است. سه خانه‌ای که تاریخ می‌گوید در گذشته به هم متصل بودند. بافت این کوچه از همان ابتدا، از قدمت و تاریخ خانه‌ها حکایت دارد.

آدرس دقیق خانه داروغه مشهد: خب، چطوری به این خانه داروغه زیبا برسیم؟ دو راه دارید. اگر با اتوبوس می‌خواهید بیایید، خط اتوبوس به سمت بلوار وحدت را انتخاب کنید. ایستگاه نزدیک بلوار ولایت از اتوبوس پیاده شده و با حدود یک کیلومتر پیاده روی، خود را در مقابل خانه داروغه می‌بینید.

اگر با ماشین می‌خواهید بیایید، باید به محله قبر بیایید. به سمت خیابان نواب صفوی مشهد حرکت کنید راستای حوض مسکران به داخل کوچه داروغه بپیچید. خانه داروغه را خواهید دید. تاکسی‌های حرم نیز شما را به این منطقه می‌رساند. بعد از آن به علت نزدیکی این خانه با حرم مطهر، می‌توانید به حرم رفته و زیارتی کنید.

ساعت بازدید خانه داروغه مشهد: حالا که تصمیم گرفتید به این مکان تاریخی قدم بگذارید بهتر است بدانید که این خانه، در روزهای اداری و از ساعت 8 صبح تا دو بعد از ظهر می‌توانید از این خانه دیدن کنید.

داروغه؛ خانه‌ای جالب در مشهد که باید دید

البته دقیقا در تایم اداری، این خانه باز است و اگر کارمند هستید باید برای دیدن آن باید مرخصی بگیرید که به دیدنش می‌ارزد. حتما بروید. خانه در روزهای تعطیل مثل جمعه، تعطیل است. برای بازدید از این خانه یک الی دو ساعت زمان نیاز دارید و با پرداخت تنها سه هزار تومان می‌توانید یک عکاسی تاریخی از این خانه داشته باشید.

 

معماری خانه داروغه مشهد

زیربنای این خانه حدود 1100 متر مربع است و حدود 75 سانتی‌متر پایین‌تر از سطح زمین قرار دارد. به خانه که می‌رسید، باید دیوار آجری جلوی در را رد کرده و از چند پله پایین روید تا وارد حیاط خانه شوید. از ضلع جنوبی خانه به حیاط که وارد می‌شوید، معماری قدیمی ساختمان اصلی توجه شما را جلب می‌کند.

روبروی خانه، در مقابل شما، حوض آبی رنگ قرار دارد که در مرکز چهار باغچه سرسبز قرار گرفته است. دو ردیف پله به صورت متقارن در دو طرف این بنای تاریخی طراحی شده که به طبقه بالای خانه متصل می‌شود. از روی کاشی‌های قدیمی، که رد می‌شوید، از پله‌هایی که با نرده‌های ظریف فلزی حفاظ شده است، بالا رفته و به ایوان بخش شمالی خانه می‌رسید.

داروغه؛ خانه‌ای جالب در مشهد که باید دید

ایوان با چهار ستون آجری، نمای حیاط را در مقابل‌تان قرار می‌دهد و با راه‌پله‌های داخلی به طبقه پایین خانه متصل می‌شود. سقف زیر ایوان را که ببینید، طراحی هشت گوشه سقف با ترکیب رنگ قهوه و آبی، حکایت از معماری اصیل ایرانی دارد. داخل خانه که می‌روید، سقف خانه‌ها با رنگ چوب در اشکال متفاوت تزئین شده است. در قسمت بالای دیوارهای ایوان، با خطوط تحریر و طراحی زیبا دو عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و «محمد (ص) شمع جمع آفرینش» را طراحی کردندکه چشم هر گردشگر ی را به خود جلب می‌کند. در جای جای خانه تندیس‌های گچی کوچک با طرح فرشته و انسان و طرح‌های دیگر به چشم می‌خورد.

طاق‌های گچی، تزئینات و گچ‌بری‌های روی دیوار، چیدمان کاشی‌ها، همه دست‌ساز معماران روسی است اما با این وجود نقش و نگار معماری سنتی ایرانی در دوره قاجار نیز به چشم می‌خورد. این خانه، از لحاظ معماری، مانند خانه‌های تاریخی و قدیمی ایرانی که سه طرف ساخت هستند، طراحی شده است. یعنی در یک طرف ساختمان اصلی و در روبه‌روی آن، ساختمانی مشابه که با پله‌های آجری، به طبقه بالا می‌رسد و روی هر پله دو عدد ستون آجری تعبیه شده است این دو بخش شمالی و جنوبی، بخش نشیمن خانه را تشکیل می‌دهند. در ضلع شرقی این خانه بخش رعیت نشین یا غلام است.

داروغه؛ خانه‌ای جالب در مشهد که باید دید

تمام این سه بخش خانه به هم راه دارند. از این معماری، پله‌های دو طرف ساختمان بخش شمالی به سبک معماری روسی ساخته شده است. به دیوارها که نزدیک می‌شوید، برش شش ضلعی اطراف پنجره را می‌بینید که در ترکیب با پنجره قدیمی اما بازسازی شده خانه داروغه مشهد، جلوه زیبایی دارد. این خانه از بخش اعیان نشین و رعیت نشین تشکیل شده است. جالب است بدانید اولین شومینه و اولین حمام اختصاصی در این خانه ساخته شد. اتاق بادگیر، سراب، حوضخانه و... از قسمت‌های دیگر خانه است. به داخل خانه که می‌روید دیوارهای آبی رنگ خانه با چراغ‌های قدیمی که بازسازی شده‌اند، به همراه گچ بری‌هایی که به خانه جلوه دیگری داده است، توجه‌تان را جلب می‌کند. راستی فراموش نکنید تا در این خانه هستید، سری به قهوه خانه سنتی و عکاسخانه هم بزنید.

نژاد مردم مشهد ، مشهد به چه چیزی معروف است ، حرم امام رضاع ، امام رضا ، جاذبه های گردشگری مشهد ، سوغت مشهد ، ارزانسرای مشهد ، شیکترین پاساژهای مشهد ، بهترین مراکز خرید مشهد ، سوغاتی مشهد از کجا بخریم ، آدرس حراجی های مشهد ، مراکز خرید نزدیک حرم ، بهترین پاساژ های مشهد نی نی سایت ، پاساژ های مشهد با قیمت مناسب ، لوکس ترین مراکز خرید مشهد ، مراکز خرید پوشاک مشهد ، بازار لباس ارزان مشهد ، کدام مراکز خرید مشهد خوبه ، زعفران مشهد ، لباس فروشی های لوکس مشهد ، جمعیت مشهد ۱۴۰۱ ، جمعیت مشهد ۲۰۲۲ ، جمعیت مشهد 1400 ، متن زیبا در مورد شهر مشهد ، مشهد در نقشه ایران مشهد ، پایتخت‌های پیشین ایران ، شهرهای استان خراسان رضوی ، شهرهای بنیان‌گذاری‌شده توسط اسکندر کبیر ، شهرهای راه ابریشم ، شهرهای شهرستان مشهد ، شهرهای مذهبی ایران ، شهرهای مقدس شیعه دوازده‌امامی ، مرکز استان‌های ایران ، داروغه مشهد ، هزینه ورودی خانه داروغه مشهد ، خانه داروغه مشهد کجاست ، معماری خانه داروغه مشهد ، تحلیل خانه داروغه ، خانه داروغه مشهد نی نی سایت ، عکس داروغه ، داروغه کیست ، خانه داروغه مشهد باز است ،
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر