menusearch
labkhandsabz.ir

گردشگری مذهبی در مشهد

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۴۱:۴۵
۱۴۰۱/۱۱/۱۶ یکشنبه
(0)
(0)
گردشگری مذهبی در مشهد
گردشگری مذهبی در مشهد

حرم امام رضا (ع) گردشگری مذهبی در مشهد مقدس

اباذر صالحی

لبخند سبز - امروز می‌خواهیم یک سفره یک روزه به اماکن گردشگر ی شهر مشهد داشته باشیم همانطور که می‌دانید شهر مشهد مدفن امام هشتم شیعیان و آزادگان مسلمان جهان علی ابن موسی الرضا (ع) است به همین خاطر گردشگر ی خود را با این بزرگوار شروع می‌کنیم و در پایان با امامزاده یاسر به عنوان آخرین مکان گردشگر ی دینی امروز را به پایان می‌رسانیم البته بیان این نکته ضروری است که گردش در بارگاه امام رضا (ع) و دیدن مراکز تفریحی و گردشگر ی و زیارتی این مجموعه خودش به تنهایی بیشتر از یک روز وقت می‌گیرد.

 

حرم امام رضا (ع)

بی شک اصلی‌ترین جاذبه گردشگر ی کشور ما حرم مطهر رضوی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای زیارت این حرم و حضرت ثامن الائمه به ایران و مشهد مقدس سفر می‌کنند. امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان است که در سال ۲۰۳ هجری قمری به شهادت می‌رسد و پیکر مطهر ایشان در کنار هارون الرشید در مشهد که در گذشته به سناباد شهرت داشت، دفن می‌گردد.

 

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد که در ضلع جنوبی حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد، یک اثر تاریخی بسیار زیبا متعلق به دوران تیموریان است. این مسجد تاریخی از معماری باشکوه ایرانی-اسلامی برخوردار است و به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری ساخته شده است. معماران و استادان دوران تیموری در ساخت این بنای زیبا از آجر، گچ، کاشی‌های رنگی و سنگ مرمر استفاده نمودند.

آدرس: مشهد، خیابان امام رضا (ع)، حرم مطهر رضوی، صحن گوهرشاد.

مسجد هفتاد و دو تن

از دیگر اماکن مذهبی و جاهای دیدنی مشهد می‌توان به مسجد هفتاد و دو تن اشاره نمود. این مسجد تاریخی مقبره امیرغیاث الدین ملکشاه از امرای دربار تیمور گورکانی است که در گذشته به آن مسجد شاه گفته می‌شد. مسجد هفتاد و دو تن که قدمت آن به قرن ۹ هجری باز می‌گردد، معماری بسیار زیبایی دارد که شامل چهارطاقی، گنبد دو پوسته، دو مناره و یک ایوان است. برای تزئینات این مسجد از کاشی کاری معرق استفاده شده که اوج هنر ایرانی-اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

آدرس: مشهد، خیابان اندرزگو ۱۳، ابتدای بازار بزرگ و بازار فرش.

 

آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت محل دفن یکی از نزدیک‌ترین یاران امام رضا (ع) است. گردشگران و زائرانی که به مشهد مقدس سفر می‌کنند، بازدید از این آرامگاه زیبا را پس از زیارت حرم مطهر رضوی در برنامه مشهد گردی خود قرار می‌دهند. بنای اصلی بقعه خواجه اباصلت چهار ضلعی بوده و از رواق‌هایی مستطیلی شکل به همراه تزئینات کاشی کاری هفت رنگ و آینه کاری برخوردار است.

آدرس: مشهد، کیلومتر ۱۲ جاده فریمان، نرسیده به بهشت رضا.

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد مدفن یکی دیگر از اصحاب امام رضا (ع) است که جزو جاهای دیدنی مشهد و اماکن مذهبی این شهر به شمار می‌رود. این آرامگاه در زمان معاصر توسط شخصی به نام حاج محمد علی درویش ساخته شده و در حال حاضر اداره اوقاف و امور خیریه آن را اداره می‌کند. آرامگاه خواجه مراد در منطقه‌ای کوهستانی و در نزدیکی یک چشمه آب بسیار زیبا واقع شده و محیط باصفا و دل انگیزی دارد. امکانات مختلفی نظیر اقامتگاه، رستوران، پارکینگ، بازارچه صنایع دستی و سوغات و … برای رفاه حال زائران و گردشگران در این منطقه ساخته شده است.

آدرس: مشهد، کیلومتر ۱۵ جاده فریمان، نرسیده به بهشت رضا.

 

مقبره خواجه ربیع

از دیگر اماکن تاریخی مشهد می‌توان به مقبره خواجه ربیع اشاره نمود که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد. این آرامگاه محل دفن ربیع بن خثیم اسدی ثوری کوفی، یکی از اصحاب پیغمبر (ص) و امام علی (ع) است. بنای مقبره خواجه ربیع که به توصیه شیخ بهایی و دستور شاه عباس ساخته شده است، معماری بسیار زیبا و باشکوهی متشکل از چهار ایوان، راهرو، گنبد و شاه نشین با تزئینات کاشی فیروزه‌ای و نقاشی‌های طلایی دارد.

آدرس: مشهد، بزرگراه بابانظر (صدمتری)، میدان امام حسین (ع)، انتهای خیابان خواجه ربیع.

امامزاده یاسر و ناصر

زیارتگاه امامزادگان یاسر و ناصر (ع) پس از حرم مطهر رضوی پربازدیدترین مکان مذهبی مشهد محسوب می‌شود. این زیارتگاه محل دفن دو تن از برادران امام رضا (ع) است که در گذشته بصورت مسجدی کوچک بود اما در سال ۱۳۸۲ با کمک خیری کویتی به نام هاشم کمال بازسازی شد و گسترش یافت. از این رو زائران و گردشگران زیادی از کشورهای عربی از زیارتگاه امامزاده یاسر و ناصر بازدید می‌کنند.

آدرس: مشهد، سه راهی طرقبه، بلوار امام رضا (ع)، ابتدای جاده حصار، نزدیک سد گلستان.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر