menusearch
labkhandsabz.ir

آیین ها و مراسم سنتی

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۴۹:۲۲

19 اردیبهشت و پنجاه به در قزوین

19 اردیبهشت و پنجاه به در قزوین

گشتن در دل طبیعت مخصوصاً در بهار از آن دسته کارهایی است که لذت بخش است و ما ایرانی ها به بهانه های مختلف سعی می‌کنیم این کار را به صورت گروهی انجام دهیم در محدوده جغرافیایی استان قزوین مراسمی است به نام «پنجاه به در» که در روز 19 اردیبهشت ماه به مناسبت گذشت 50 روز از بهار در طبیعت دور هم جمع می‌شوند و به گردش و تفریح می‌پردازند البته هر ساله گردشگران بسیاری هم به این بهانه از شهرهای دور و نزدیک خود را به این استان می‌رسانند تا لذت یک روز بهاری در طبیعت زیبای استان قزوین را تجربه کنند

دوشنبه هفدهم اردیبهشت ۰۳ بیشتر بخوانید

در روز بزرگداشت فردوسی مطرح شد : سیکس پک شاعران ایرانی

در روز بزرگداشت فردوسی مطرح شد : سیکس پک شاعران ایرانی

در آئین بزرگداشت روز ادب پارسی مطرح شد، فرهنگستان توانسته بیش از هزاران موت غربی را به لسان پارسی ترنسلیشن نماید.

سه شنبه دوم خرداد ۰۲ بیشتر بخوانید

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف دنیا 

آداب و رسوم عید فطر در کشورهای مختلف دنیا 

عید فطر جزو عیدهای مهم در همه کشور های مسلمان محسوب می‌شود و مسلمانان در این روز عزیز آداب و سنن خاصی را به جای می‌آورند از جمله نماز عید فطر و دید و بازدید اقوام و بزرگترهای فامیل. در این بخش از لبخند سبز سعی میکنیم تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این مراسم و سنن کشورهای دیگر را در اختیارتان قرار دهیم.

جمعه یکم اردیبهشت ۰۲ بیشتر بخوانید

معرفی جشن فروردینگان

معرفی جشن فروردینگان

فروردینگان، اردیبهشتگان، خردادگان، تیرگان هرکدام نام مناسبت‌هایی است که نیاکان ما در ۱۲ ماه سال آن را جشن می‌گرفتند. ایرانیان باستان براساس فرهنگ کهن ملی، باورها، عقاید و اندیشه‌های مذهبی برای هر روز و هر ماه نامی انتخاب می‌کردند و هنگامی که نام روز و ماه با هم یکی می‌شد، آن روز را جشن می‌گرفتند. بر همین اساس نوزدهمین روز ماه فروردین را که “فروردین” نام داشت را جشن می‌گرفتند نام آن را جشن فروردینگان نهاده بودند.

یکشنبه بیستم فروردین ۰۲ بیشتر بخوانید

سیزده به در، چهارده به تو، لعنت به مرد غرغرو

سیزده به در، چهارده به تو، لعنت به مرد غرغرو

در ایران باستان به دلیل دوازده روز جشن و پای‌کوبی به خاطر دوازده ماه سال در روز سیزدهم به دلیل پایان مشکل کمر و درد گرفتن پا از این‌همه پای‌کوبی و همچنین اعلام رسمی جشن‌های نوروزی و آغاز فصل کار کردن این روز را به صحرا می‌رفتند و در آنجا شُلِکس می‌کردند ( همان ریلکس ولی در آن زمان به این نام صدایش می‌زدند ) و آش می‌خوردند و اگر حسش بود کمی بازی‌های محلی انجام می‌دادند.

یکشنبه سیزدهم فروردین ۰۲ بیشتر بخوانید

منشآ پیدایش نوروز

منشآ پیدایش نوروز

نوروز یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی است که به ارث رسیده‌ است اما شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوند دهنده ی افراد و اقوام ایرانی ایران یاد می‌شود. نوروز، با عنوان رسمی «روز بین‌المللی نوروز»، توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشر به ثبت جهانی رسیده‌ و این روز یکی از روزهای مقدس و اعیاد مذهبی زرتشتیان نیز به‌ شمار می‌رود.

دوشنبه بیست و نهم اسفند ۰۱ بیشتر بخوانید

دانلود تقویم 1402 با کیفت بالا

دانلود تقویم 1402 با کیفت بالا

تقویم سال 1402 با کیفیت بالا در اندازه A4 تقدیم شما عزیزان می‌گردد، برای دانلود می‌توانید با کلیک بر روی عکس بالا و یا از انتهای همین متن استفاده نمائید .

جمعه دوازدهم اسفند ۰۱ بیشتر بخوانید

تاریخچه سپندارمزدگان (ولنتاین ایرانی)

تاریخچه سپندارمزدگان (ولنتاین ایرانی)

سپندارمذگان یا ولنتاین ایرانی در حدود 20 قرن پیش از میلاد حضرت مسیح در ایران رواج داشته است ولی ولنتیان در دوره رومیان و قرن سوم میلادی بوده است

جمعه پنجم اسفند ۰۱ بیشتر بخوانید

ولنتاین یا ولی تایم مسئله جا است.

ولنتاین یا ولی تایم مسئله جا است.

در این روز تمام افراد عاشق پیشه تا خود صبح در خیابان ها می‌گردند نه بخاطر اینکه جا و مکان ندارند بلکه رسم بر این است و در اوایل به آن ولی تایم می‌گفتند یعنی زمانی ول بودن و به مرور زمان و مخالفت خانواده ها با این حرکت سخیف اسمش را ولنتاین گذاشتند

دوشنبه بیست و چهارم بهمن ۰۱ بیشتر بخوانید

جشن «باد روزی» جشن بادبادکها ایران باستان

جشن «باد روزی» جشن بادبادکها ایران باستان

جشن نخ های رنگی یا جشن بادورزی همان جشن بادبادکهایی است که ما امروز برگزار می‌کنیم این جشن در بیست و دوم (22) بهمن ماه خورشیدی برابر با 16 بهمن ماه اوستایی است

شنبه بیست و دوم بهمن ۰۱ بیشتر بخوانید

15 بهمن جشن میانه زمستانی 

15 بهمن جشن میانه زمستانی 

در ادوار مختلف بنا به اقتضای زمان انواع جشن ها و مراسمات برپا می‌گردیده تا هم مردم از آمدن آن روز با خبر شوند وهم اینکه به واسطه آن مراسم جویای احوال یکدیگر باشند، یکی از جشنهای ایران باستان جشن میانه زمستان است .

شنبه پانزدهم بهمن ۰۱ بیشتر بخوانید

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان

مراسم عروسی در سیستان و بلوچستان

اصلا حرف از عروسی می‌شود نا خودآگاه و گاها خود آگاه کمر آدم قر بر می‌دارد و یک حسی در درون انسان تحریک می‌شود که قابل وصف نیست حالا فرق نمی‌کند این عروسی در شمال باشد یا مشهد یا کمی پائین تر سیستان و بلوچستان مهم عروسی و مراسمات آن است. این بار به سراغ مراسم عروسی و رسم و رسوم مردم مهربان سیستان و بلوچستان رفته ایم و می‌خواهیم در مورد آن با هم کمی صحبت کنیم و لذت ببریم .

دوشنبه بیست و ششم دی ۰۱ بیشتر بخوانید