menusearch
labkhandsabz.ir

ولنتاین یا ولی تایم مسئله جا است.

جستجو
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ | ۴:۴۵:۲۷
۱۴۰۱/۱۱/۲۴ دوشنبه
(1)
(0)
ولنتاین یا ولی تایم مسئله جا است.
ولنتاین یا ولی تایم مسئله جا است.

ولنتاین

گلاره امیدی

لبخند سبز - روز ولنتاین از آن روزهاست که تا خود صبح خوش می‌گذرد در اقل ( مخالف اکثر ) منابع تاریخی که خودمان می‌باشیم آورده ایم : در این روز تمام افراد عاشق پیشه تا خود صبح در خیابان ها می‌گردند نه بخاطر اینکه جا و مکان ندارند بلکه رسم بر این است و در اوایل به آن ولی تایم می‌گفتند یعنی زمانی ول بودن و به مرور زمان و مخالفت خانواده ها با این حرکت سخیف اسمش را ولنتاین گذاشتند.

معمولا در این روز خرس کوچکی به عنوان نماد خرس گنده که خودش باشد به همراه یک بسته شکلات می‌دهند تا کام شیرین شود در ادامه قدری در مورد آداب و رسوم این روز و همچنین تاریخچه آن در سایر سایتها آورده اند که ما عیناً کپی می‌کنیم ولی خودمان به همان که گفتیم اعتقاد داریم.

ولی تایمتان مبارک

تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه روز ولنتاین می‌دانیم با افسانه درآمیخته است. امروزه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسیده است که حداقل سه قدیس وجود داشته‌اند که همگی به شهادت رسیده اند، به همین دلیل چندین افسانه سعی در بازگوئی تاریخچه آئین ولنتاین دارند.
روز ولنتاین در صده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین تو» ( from Your Valentine) امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای ولنتاین مشاهده می‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.افسانه ديگر حاکي از آن است که هنگامي که والنتين را به زندان افکندند، مردم براي وي يادداشت‌هايي کوچک که در لفافه پيچانده بودند و در شکافهاي ديواره سلول وي جاسازي ميکردند ميفرستادند و او آنها را يافت و در حق آنان نيايش کرد. به ديگر سخن، بنياد تاريخي کارت والنتين همين امر است. کشيش والنتيوس در 14 فوريه 270 ميلادي (در برخي روايات 269 و مطابق با برخي روايات ديگر 273 بعد از ميلاد) اعدام شد. بنابراين او را به عنوان فدايي و شهيد راه عشق ميدانند و از آن زمان والنتين تبديل به نمادي براي عشق شده‌است و بدين روست که در کشورهاي جهان، به ويژه کشورهاي اروپايي و امريکاي شمالي، مراسم روز والنتين همه ساله در 14 فوريه برگزار ميگردد.

هدیه روز ولنتاین

در کشورهای اروپایی و آمریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع ان نیز از آداب روز ولنتاین به شمار می‌رود. از نظر علمی هم ثابت شده‌است که خوردن شکلات دات یا همان سیاه میزان عشق را در انسان بالا می‌برد البته نه مصرف بی رویه آن.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر