menusearch
labkhandsabz.ir

19 اردیبهشت و پنجاه به در قزوین

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۱۵:۴۲
۱۴۰۳/۲/۱۷ دوشنبه
(0)
(0)
19 اردیبهشت و پنجاه به در قزوین
19 اردیبهشت و پنجاه به در قزوین

زهرا علی خانی

لبخند سبز - گشتن در دل طبیعت مخصوصاً در بهار از آن دسته کارهایی است که لذت بخش است و ما ایرانی ها به بهانه های مختلف سعی می‌کنیم این کار را به صورت گروهی انجام دهیم در محدوده جغرافیایی استان قزوین مراسمی است به نام «پنجاه به در» که در روز 19 اردیبهشت ماه به مناسبت گذشت 50 روز از بهار در طبیعت دور هم جمع می‌شوند و به گردش و تفریح می‌پردازند البته هر ساله گردشگران بسیاری هم به این بهانه از شهرهای دور و نزدیک خود را به این استان می‌رسانند تا لذت یک روز بهاری در طبیعت زیبای استان قزوین را تجربه کنند

پنجاه بدر چیست؟

پنجاه بدر از آیین‌های باستانی در بین مردم قزوین است. طبق این سنت، مردم قزوین هر ساله با فرارسیدن تاریخ ۱۹ اردیبهشت به پاس تشکر از نعمت‌های الهی از جمله بارش باران، دور هم جمع می‌شوند. این آیین به‌نوعی سپاس‌گزاری و نیز درخواست مردم از خداوند برای نزول باران است که طی مراسمی خاص برگزار می‌شود.

پنجاه بدر

تصویر از ایسنا| عکاس مهدی معتمد

قدمت مراسم پنجاه بدر

بسیاری از محققان و تاریخ‌پژوهان بر این باورند که مراسم پنجاه بدر، مراسمی آیینی و مذهبی است که در اعتقادات و باورهای کهن مردم قزوین ریشه دارد. با این‌همه، پژوهشگران در خصوص قدمت و زمان این آیین سنتی به اتفاق‌نظر نرسیده‌اند؛ البته بر کسی پوشیده نیست که آیینی مشابه به پنجاه به در قزوینی‌ها در زمان زرتشتیان اجرا می‌شده است که می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که این رسم تاریخی ریشه در تاریخ پیش از اسلام داشته باشد.

آداب و رسوم مراسم پنجاه بدر

مراسم پنجاه بدر تنها در قزوین برگزار می‌شود. در این روز، چنانچه از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن، نزول باران فراوان باشد، مردم نماز شکر به‌جای می‌آورند و چنانچه با کم‌بارشی و خشکسالی روبه‌رو باشند، در این مراسم به خواندن دعاهای باران مشغول می‌شوند.

پخت غذاهای سنتی نیز بخش دیگری از مراسم پنجاه بدر قزوینی‌ها است که حین اجرای آیین‌ها، میان شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود؛ از جمله این غذاها دیماج، هندوانه، آش و نان و پنیر و سبزی است.

تصاویر از ایسنا| عکاس مهدی معتمد

مراسم سنتی پنجاه بدر شبیه همان سیزده بدر است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست؛ اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجا است و قزوینی‌ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می‌زنند و به دامان طبیعت و جاهای دیدنی قزوین می‌روند تا از خداوند به خاطر نعمت‌هایش تشکر کنند. در واقع، پنجاه بدر آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات سنتی آن‌ها سر و کار دارد. این مراسم هر سال در مصلی قزوین برگزار می‌شود.

آهنگ پنجاه بدر ، پنجاه بدر قزوین چه روزی است ، مردم قزوین در روز ۵۰ به در چه رسم مذهبی و دینی را انجام میدهند ، پنجاه بدر ۱۴۰۲ چند شنبه است ، چند تا از خوراکیهای روز ۵۰ به در را نام ببرید ، مردم قزوین به چی معروفن ، باغستان قزوین ، آداب و رسوم قزوین برای درس آزاد ، پنجاه به در قزوین ، قزوین ، پایتخت‌های پیشین ایران ، پایتخت‌های فرهنگی در ایران ، شهرستان قزوین ، شهرهای استان قزوین ، شهرهای راه ابریشم ، شهرهای ساسانیان ، شهرهای شهرستان قزوین ، شهرهای مذهبی ایران ، مرکز استان‌های ایران ، مناطق مسکونی بنیان‌گذاری‌شده در سده ۳ میلادی ، لبخند سبز ، پایگاه گردشگری لبخند سبز ، پایگاه خبری گردشگری لبخند سبز ، اقتصاد گردشگری ، خبر سبز ، هفته‌نامه خبر سبز ، گردشگری ، ایرانگردی ، جاذبه های گردگشری ایران ، مهدی صالحی ، اردیبهشت 1403 ، 1403 ، اردیبهشت ، به کجا سفر کنیم ، جهانگردی ، مراکز گردشگری قزوین ، زهرا علی خانی ، پنجاه به در کجا بریم ، جاهای دیدنی قزوین ، طبیعت قزوین ،
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر