menusearch
labkhandsabz.ir

ایلام بهشت گمشده چند هزار ساله

جستجو
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۴:۱۳:۳۶
۱۴۰۲/۵/۲۳ دوشنبه
(0)
(0)
ایلام بهشت گمشده چند هزار ساله
ایلام بهشت گمشده چند هزار ساله

جاذبه های طبیعی استان ایلام - لبخند سبز

ناهید درجاتی

لبخند سبز - در فصل تابستان و مخصوصاً ماه آخر آن که مصادف است با ایام اربعین امام حسین (ع) مسافران زیادی برای عبور از مرز مهران به استان ایلام سفر می‌کنند ولی متاسفانه تعداد اندکی از هموطنان به گردشگری در این استان زیبا چند هزار ساله می‌پردازند در این مطلب به مکان های گردشگری طبیعی این استان می‌پردازیم و امیدواریم هموطنان عزیز در کنار زیارت و در مسیر رفت یا برگشت چند روزی را برای گردشگری در این استان زیبا صرف کنند.

۱- کوه قلاقیران

مهم‌ترین و بهترین کوه ایلام را می‌توان کوه قلاقیران معرفی کرد که طبیعت زیبای آن واقعا غیرقابل وصف است. این کوه در ۳ کیلومتری شمال شهر ایلام قرار گرفته و ارتفاع آن به ۲۱۵۲ متر می‌رسد. منظره چشم‌نواز کوه قلاقیران بر هیچ کس پوشیده نیست و طبیعت بکر آن چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

جاهای دیدنی ایلام

قلاقیران لقب استواری و نماد شهر ایلام را به خود اختصاص داده و یکی از بهترین نقاط کوهستانی این شهر به شمار می‌رود. جالب است بدانید که بر اساس گفته‌ها، طرح زیبای میدان آزادی تهران از شکل ظاهری این کوه نشات گرفته است. کسانی که به مناطق کوهستانی علاقه دارند و از وقت گذراندن در این نواحی لذت می‌برند، حتما در سفر خود به ایلام، از این کوه عظیم از جاهای دیدنی ایلام دیدن کنند و عکاسی در کنار کوه قلاقیران را از یاد نبرند.

لوکیشن کوه قلاقیران روی گوگل مپ

۲- دریاچه دوقلو سیاه گاو

تنها دریاچه دوقلوی کشور را تنها در شهرستان آبدانان استان ایلام مشاهده می‌کنید که به یک جاذبه گردشگری منحصر‌به‌فرد در سطح جهان تبدیل شده است. عبور رودخانه سیاه گاو از میان صخره و دره‌ها به دو دریاچه تبدیل شده که اولی با اختلاف اندکی در قسمت بالایی دریاچه دوم قرار گرفته است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو از جاهای دیدنی ایلام

این دو دریاچه توسط یک کانال ۱۰ متری به هم متصل شده و چیزی در حدود ۳ متر عمق دارند. عرض توسعه این دو دریاچه تقریبا ۸ متر بوده و طول آن ۷۰ متر است. قدمت این پدیده طبیعی نادر، هزاران سال بوده و تماشای آن واقعا چشم‌نواز است.

دریاچه دوقلو سیاه گاو از آب زلالی برخوردار بوده و جلوه خاصی به استان ایلام بخشیده است. در سفر خود به ایلام، حتما از این دریاچه بی‌نظیر و منحصر‌به‌فرد که یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود، دیدن کنید.

لوکیشن دریاچه دوقلو سیاه گاو روی گوگل مپ

نقشه گردشگری استان ایلام را از اینجا دانلود کنید

۳- تنگ کافرین از جاهای دیدنی ایلام

یکی از مناطق مهم گردشگری و جاذبه‌های تفریحی استان ایلام که در شهرستان بدره واقع شده است، تنگ کافرین نام دارد. طبیعت بکر این تنگ بسیار حیرت‌انگیز بوده و تماشای آن واقعا لذت‌بخش است. تنگ کافرین از چندین چشمه و کوه‌های مرتفع کبیرکوه تشکیل شده و آب‌های جاری که از آن نشات می‌گیرند، وارد رودخانه سمیره می‌شوند.

تنگ کافرین از مکان های دیدنی ایلام - لبخند سبز

طول تنگ کافرین از جاهای دیدنی ایلام ۲ کیلومتر بوده و با سطح دریا تقریبا ۷۰۰ متر فاصله دارد. زیبایی تنگ کافرین به اندازه‌ای زیاد و دیدنی است که اگر تصویر آن را مشاهده کنید، تصور خواهید کرد که یک نقاشی بوده یا به یکی از کشورهای مدرن اروپایی مربوط است، اما این تنگ تماشایی در استان کوهستانی ایلام قرار گرفته است.

از نقاط گردشگری که در اطراف این تنگ قرار دارند، می‌توان به برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر اشاره کرد. متداول‌ترین تفریحی که در این منطقه انجام می‌شود، قایق سواری بوده که باید حتما آن را امتحان کنید، زیرا تجربه یک حس تکرارنشدنی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

لوکیشن تنگ کافرین روی گوگل مپ

۴- منطقه جنگلی ششدار

منطقه جنگلی ششدار را می‌توان یکی دیگر از مناطق گردشگری و جاهای دیدنی ایلام به حساب آورد که در ۵ کیلومتری شهر ایلام و نزدیکی کوه قلاقیران (در مسیر جاده ایلام به کرمانشاه) قرار گرفته است. منطقه جنگلی ششدار که با نام «پارک جنگلی ششدار» هم شناخته می‌شود، دارای یک طبیعت کاملا دست‌نخورده و طبیعی بوده و از منظره دیدنی و بکر برخوردار است.

منطقه جنگلی ششدار از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که نام اصلی این منطقه در حقیقت شیش دار به معنای جنگل انبوه بوده که در گذر زمان به ششدار تغییر یافته است. این پارک جنگلی یک مکان دنج و باصفا برای استراحت بوده و یکی از تفرجگاه‌های محبوب ایلام به شمار می‌رود.

زیبایی ششدار در فصل بهار دوچندان شده و سرسبزی طبیعت در کنار عطر شکوفه درختان این ناحیه بسیار لذت‌بخش است، البته فصل پاییز هم به دلیل تنوع زیاد رنگ، جلوه خاصی به این منطقه جنگلی بخشیده است. در سفر خود به ایلام حتما از پارک جنگلی ششدار دیدن کرده و عکاسی در این مکان را از یاد نبرید.

لوکیشن منطقه جنگلی ششدار روی گوگل مپ

۵- کوه اهوران از جاهای دیدنی ایلام

یکی از کوه‌های باصلابت و همیشه سرسبز استان ایلام که در فاصله ۸۳ کیلومتری شمال شرق شهر ایلام واقع شده، کوه اهوران نام دارد. این کوه از دره جزمان رود در غرب آغاز شده و در کوه‌های کولیته و کازه‌تر ختم می‌شود.

کوه اهوران از جاهای دیدنی ایلام

ارتفاع کوه اهوران در حدود ۲۱۲۰ متر بوده و یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود. کسانی که به مناطق کوهستانی و کوه علاقه دارند و از وقت گذراندن در این نواحی لذت می‌برند، حتما از کوه اهوران که یکی از شناخته‌شده‌ترین کوه‌های ایلام محسوب می‌شود، دیدن کنید.

لوکیشن کوه اهوران روی گوگل مپ

۶- دره ارغوان و طبیعت ناب

تماشایی‌ترین و چشم‌نوازترین جاذبه گردشگری ایلام را می‌توان دره ارغوان آن به حساب آورد که در فاصله ۳ کیلومتری شمال شرق شهر ایلام قرار گرفته است. چشم برداشتن از طبیعت بکر دره ارغوان با وجود درختچه‌های خوش‌رنگ و بوی ارغوان واقعا غیرممکن است.

دره ارغوان از جاهای دیدنی ایلام

دره ارغوان در فصل بهار به ویژه ماه اردیبهشت کاملا به رنگ صورتی درآمده و حس زیبایی را در اختیار شما قرار خواهد داد. شاید کمتر کسی باشد که ایلام را جزء الویت‌های سفر خود قرار دهد و این مسئله به عدم اطلاع ازجاهای دیدنی ایلام مربوط می‌شود، زیرا اگر افراد مطلع باشند که این استان کوهستانی از چه مناطق دیدنی و جاذبه‌های گردشگری برخوردار است، قطعا با دید وسیع‌تری به آن نگاه خواهند کرد.

دره ارغوان مملو از ارغوان‌های زیبا و جذاب بوده و به طور حتم چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. توصیه می‌کنیم در سفر خود به ایلام، حتما از دره اغوان دیدن کنید.

لوکیشن دره ارغوان ایلام روی گوگل مپ

۷- آبشار اما از جاهای دیدنی ایلام

جاهای دیدنی ایلام بسیار متنوع هستند و در این میان آبشارها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. یکی از آبشارهای زیبا و جذاب استان ایلام را می‌توان آبشار اما معرفی کرد که در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهر ایلام قرار دارد.

آبشار اما از مکان های دیدنی ایلام

ارتفاع این آبشار در حدود ۲۰ متر بوده و از این نظر جلوه خاصی به این ناحیه بخشیده است. جاذبه طبیعی آبشار اما در شهرستان ملکشاهی استان ایلام واقع شده و سالانه پذیرای مسافران و گردشگران زیادی است، البته به دلیل داشتن فضای سبز و دشت‌های وسیع برای استراحت، بسیاری از اهالی این منطقه هم در روزهای تعطیل در کنار این آبشار وقت می‌گذرانند.

بهترین فصل برای سفر به آبشار اما از جاهای دیدنی ایلام را می‌توان فصل بهار دانست، زیرا در این فصل آب‌و‌هوای بسیار دلچسبی انتظار شما را خواهد کشید.

لوکیشن آبشار اما روی گوگل مپ

۸- روستای بانقلان با میزبانان مهربان

بانقلان نام یکی از روستاهای زیبا و درجه یک بخش مرکزی ایلام بوده که در دهستان ده پایین قرار گرفته است. روستای بانقلان سرسبزی خود را مدیون کشتزارها، مزارع کشاورزی و باغ‌های گردو بوده که بسیار شگفت‌انگیز است.

روستای بانقلان از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که بانقلان روی قلعه تاریخی توت قرار گرفته و یکی از روستاهای قدیمی ایلام به شمار می‌رود. پیشنهاد می‌کنیم در سفر خود به ایلام، حتما از این روستای تاریخی و زیبا بازدید کنید.

لوکیشن روستای بانقلان روی گوگل مپ

9- تنگ رازیانه

در ۵۰ کیلومتری جاده ایلام – بدره یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی ایلام به نام تنگ رازیانه قرار دارد. این تنگ بسیار زیبا در یک ناحیه کاملا سرسبز واقع شده و یک رود روان از میان آن عبور می‌کند. تنگ رازیانه که یکی از جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود، بسیار زیبا و منحصر‌به‌فرد بوده و این مسئله نظر بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب کرده است.

تنگ رازیانه از جاهای دیدنی ایلام

جالب است بدانید که در این تنگه آثار تاریخی متعددی از دوران‌های مختلف وجود دارد، از این رو شرایط تحقیق و پژوهش را برای علومی همانند محیط زیست، علوم زمینی و هیدرولوژی فراهم می‌کند. تنگ رازیانه در سال ۱۳۸۸ به عنوان آثار طبیعی و ملی ایران به ثبت رسید.

لوکیشن تنگ رازیانه روی گوگل مپ

۱0- آبشار گچان

یکی دیگر از آبشارهای شگفت‌انگیز و زیبای ایلام، آبشار گچان شناخته می‌شود که در ابتدای جاده ایلام به سرابله و ۱۵ کیلومتری شهر ایلام واقع شده است. اطراف این آبشار مملو از درختان بلوط و گردو بوده که منظره‌ای تماشایی را مقابل چشمان شما به تصویر می‌کشد.

آبشار گچان از جاهای دیدنی ایلام

آب آبشار گچان برای مصرف اهالی این منطقه و آبیاری باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقت گذراندن در کنار آبشار گچان به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی ایلام بسیار لذت‌بخش است. دسترسی به این آبشار آسان بوده و در همه فصل‌های سال پذیرای گردشگران است.

لوکیشن آبشار و چشمه گچان روی گوگل مپ

11- روستای کُلم از جاهای دیدنی ایلام

یکی از روستاهای زیبا و خوش آب‌و‌هوای ایلام را می‌توان روستای کلم معرفی کرد که از توابع شهرستان بدره بوده و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ایلام قرار گرفته است. طبیعت این روستا بسیار زیبا و دلپذیر بوده و حس تازه‌ای را در شما زنده می‌کند.

روستای کُلم از جاهای دیدنی ایلام

روستای کلم در میان کوه‌ها و ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته و در فصل بهار و تابستان دارای آب‌وهوای معتدل است، اما زمستان‌های سردی دارد. این روستا از قدمت بالایی برخوردار بوده و دارای مناظر بسیار چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ای است. «بقعه جابر انصاری» و «بنای سید تاج الدین» هم در نزدیکی این روستا قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

لوکیشن روستای کلم روی گوگل مپ

12- غار کناتاریکه با پیچ‌وخم‌های زیاد

تعداد جاذبه‌های طبیعی در استان ایلام بسیار گسترده بوده و غار کناتاریکه یکی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. این غار در ارتفاعات سیوان کوه و در فاصله ۳۵ کیلومتری ایلام – دره شهر قرار دارد. ورودی غار بسیار تنگ بوده و دمای آن بسیار پایین است، بنابراین هیچ جانور یا موجود زنده‌ای در آن زندگی نمی‌کند.

غار کناتاریکه از جاهای دیدنی ایلام

در داخل غار، تالارها، دهلیزها، چاه‌ها و دالان‌های متعددی وجود دارد که تماشای آن‌ها بسیار هیجان‌انگیز است. جالب است بدانید که ارتفاع غار در برخی قسمت‌ها به ۱۲ متر هم خواهد رسید. در سفر به ایلام، بازدید از غار کناتاریکه را به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی ایلام در برنامه خود قرار دهید.

13- آبشار وه‌ریز از جاهای دیدنی ایلام

یکی دیگر از آبشارهای استان ایلام که در نزدیکی روستای چشمه کبود و ۵ کیلومتری جنوب ایلام واقع شده است، آبشار وه ریز نام دارد. از ویژگی‌های این آبشار که به آن جلوه خاصی بخشیده است، می‌توان به وجود صخره‌ای هلالی شکل در راس آن اشاره کرد.

آبشار وه ریز از جاهای دیدنی ایلام

ارتفاع آبشار وه ریز در حدود ۱۰ متر بوده و از ارتفاعات کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد. اطراف این آبشار محلی مناسب برای استراحت و تفریح مسافران است و بهترین زمان برای رفتن به آن، فصل تابستان به شمار می‌رود.

آبشار وه‌ریز ، غار کناتاریکه ، روستای کُلم ، لوکیشن آبشار و چشمه گچان روی گوگل مپ ، لوکیشن روستای کلم روی گوگل مپ ، لوکیشن تنگ رازیانه روی گوگل مپ ، آبشار گچان ، لوکیشن روستای بانقلان روی گوگل مپ ، تنگ رازیانه ، لوکیشن آبشار اما روی گوگل مپ ، روستای بانقلان ، لوکیشن دره ارغوان ایلام روی گوگل مپ ، آبشار اما ، لوکیشن کوه اهوران روی گوگل مپ ، دره ارغوان ، لوکیشن منطقه جنگلی ششدار روی گوگل مپ ، کوه اهوران ، لوکیشن تنگ کافرین روی گوگل مپ ، منطقه جنگلی ششدار ، لوکیشن دریاچه دوقلو سیاه گاو روی گوگل مپ ، تنگ کافرین ، لوکیشن کوه قلاقیران روی گوگل مپ ، دریاچه دوقلو سیاه گاو ، کوه قلاقیران ، تنگه رازیانه ایلام این جاذبه ی طبیعی در ایلام ، در دامنه ی ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است ، گل گل ، سنگ نوشته آشوری ، گورستان چنار ، رودخانه ی سیمره ، تالاب سیاب درپوش ، دژ میر غلام هاشمی ، پایتخت ایلامیان ، کبیر کوه ، مراکز گردشگری استان ایلام ، روستاهای گردشگری ایلام ، مکان های تاریخی ایلام ، عکس طبیعت ایلام ، جاهای دیدنی ایلام لبخند سبز ، پلامار ایلام کجاست ، جاهای دیدنی ایلام در بهار ، عکس شهر ایلام در شب ، تنگه پلامار ایلام ، لبخند سبز ، پایگاه گردشگری لبخند سبز ، پایگاه خبری گردشگری لبخند سبز ، اقتصاد گردشگری ، خبر سبز ، هفته‌نامه خبر سبز ، گردشگری ، ایرانگردی ، جاذبه های گردگشری ایران ، مهدی صالحی ، مرداد 1402 ، 1402 ، مرداد ، به کجا سفر کنیم ، جهانگردی ، ناهید درجاتی ، اربعین ، فلسفه اربعین چیست ، داستان اربعین حسینی ، اربعین حسینی کربلا ، اخبار اربعین ۱۴۰۲ ، اربعین حسینی امسال ، مهمترین ویژگی خاص اربعین حسینی ، مقاله ای زیبا در مورد اربعین حسینی ، اخبار اربعین اتباع ، مهران ، مرز مهران کجاست ، مرز مهران تا کربلا ، اولین شهر بعد از مهران ، ساعات عبور از مرز مهران ، مذهب شهرستان مهران ، خبرآنلاین از مرز مهران برای زائران ، مرز مهران به کدام شهر عراق نزدیک است ، اطلاعات مرز مهران ،
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر