menusearch
labkhandsabz.ir

برنامه سفر چهار روزه به قشم - قسمت دوم

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۲۷:۴۶
۱۴۰۱/۱۲/۲ سه شنبه
(0)
(0)
برنامه سفر چهار روزه به قشم - قسمت دوم
برنامه سفر چهار روزه به قشم - قسمت دوم

درخت انجیر معابد قشم از جاهای دیدنی قشم

سمبه صالحی

لبخند سبز - در قسمت اول این سفر چهار روزه به قشم با برخی از مراکز گردشگر ی قشم همانند جزیره ناز، دره ستارگان، تنگه چاه کوه و غیره که گردشگر ان در اکثر اوقات سال برای دیدن آنها به این جزیره زیبا می‌آیند آشنا شدید در ادامه قسمت قبل به معرفی سایر گردشگاه های این جزیره زیبا می‌پردازیم

۱۰- دره سکوت در جاهای دیدنی قشم | Silence Valley

برای رسیدن به دره سکوت هرمز هم باید چند صدمتری را با پای پیاده طی کنید. در مسیرتان می‌توانید از تماشای انواع خاک‌های رنگی و صخره‌های نمکی لذت ببرید. دورتادور این دره را صخره‌های نمکی زیبا و دره‌های بلوری فرا گرفته است.

وجود صخره‌ها باعث شده که صدا از اطراف به داخل دره نیاید. اگر خود و همراهانتان سکوت کنند، خودتان آرامش را به‌طور کامل احساس خواهید کرد.

دره سکوت هرمز مناطق دیدنی قشم

لوکیشن دره سکوت روی گوگل مپ

۱۱- قلعه پرتغالی ها از مکان‌های دیدنی قشم | Portuguese Fort

قلعه پرتغالی ها از دیدنی های قشم و هرمز است که در لیست مکان های دیدنی طبیعی قشم قرار نگرفته است؛ اما بااین‌حال واقعا تماشایی است. ساخت این قلعه به زمان حضور پرتغالی ها در جزیره هرمز باز می‌گردد. آنها برای ساخت قلعه از خاک سرخ جزیره استفاده کرده‌اند. علاوه بر این، پرتغالی ها در ساخت این قلعه از معماری ایرانی بهره برده‌اند.

ازجمله فضاهایی که در قلعه پرتغالی ها وجود دارد می‌توان به انبار تسلیحات، آب انبار و سالن‌های متعدد اشاره کرد.

قلعه پرتغالی ها در ساحل دریا ساخته شده است. پس از بیرون‌آمدن از قلعه با کمی دقت احتمالا می‌توانید پرندگان دریایی نظیر پلیکان و مرغ ماهی‌خوار را در این ساحل ببینید.

 

قلعه پرتغالی های هرمز مکان های دیدنی قشم

لوکیشن قلعه پرتغالی ها روی گوگل مپ

۱۲- فرش خاکی هرمز در جاهای دیدنی قشم

اگر کمی خوش‌شانس باشید در سفر به هرمز فرش خاکی این جزیره را می‌بینید. این فرش در نیمه دوم سال و در ساحل درست می‌شود. (درصورتی‌که باران ببارد فرش خراب می‌شود و نمی‌توانید زیبایی‌های آن را ببینید). تقریبا حدود ۵۰ نفر مسئولیت طراحی و آماده‌کردن این فرش را با انواع خاک‌های رنگی جزیره به عهده دارند.

در این فرش ۱۳۰۰ مترمربعی حدود ۱۲ رنگ استفاده شده است. ادعا می‌شود این فرش بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان است.

فرش خاکی هرمز دیدنی های قشم

لوکیشن فرش خاکی هرمز روی گوگل مپ

‍‍۱۳- معدن خاک سرخ از دیدنی‌های قشم | Red Soil Mine

معدن خاک سرخ هرمز یکی از بهترین خاک‌های سرخ جهان را دارد. این خاک در صنایع مختلفی نظیر رنگ‌سازی، صنایع شیشه‌سازی و… استفاده می‌شود. اما به غیر از معدن خاک سرخ، ساحل سرخ هرمز بسیار دیدنی و زیباست. در این ساحل خاک و سنگ‌ها همه سرخ هستند. البته حواستان باشد روی این ساحل نشینید که لباستان حسابی رنگی می‌شود. از ساحل سرخ کمی آن‌طرف‌تر بروید، به ساحل نقره‌ای می‌رسید. خاک این ساحل نقره‌ای و درخشان است.

معدن خاک سرخ هرمز جاذبه های گردشگری قشم

لوکیشن معدن خاک سرخ روی گوگل مپ

دیدنی های جزیره هنگام

هنگام دیگر جزیره‌ نزدیک به قشم است. شاید جذاب‌ترین بخش دیدنی های هنگام، مسیر رسیدن به آن باشد. برای رفتن به هنگام باید سوار قایق‌های موتوری شوید. در این مسیر دلفین‌ها بالا می‌آیند و شما می‌توانید آنها را از نزدیک ببینید.

 

۱۴- ساحل نقره‌ای هنگام در جاهای دیدنی قشم | Silver Beach

قدم زدن در ساحل یکی از خوشایندترین تفریحات سفر در شهر های ساحلی است. حالا فکرش را بکنید که قدم روی ماسه‌ای بگذارید که زیرپایتان نور بدهد. شاید در انیمیشن‌ یا فیلم ها چنین چیزی را دیده باشید، اما در قشم این رویا به واقعیت می‌رسد. ساحل نقره‌ای قشم مکانی عاشقانه است که با هر قدم شما روی ماسه‌هایش زیرپایتان درخشان می‌شود.

شب و روز ندارد. پلانگتون‌های داخل دریا با موج به سمت دریا می‌رسند و همراه کانی‌های ساحل نور را با رنگ‌های سبز و آبی منعکس می‌کنند. صحنه‌ای بسیار زیبا که فقط در ساحل قشم قابل مشاهده است. اگر از من می‌شنوید بین مکان های دیدنی قشم ساحل نقره‌ای بهترین انتخاب است. با حضور در این مکان این جمله در ذهنتان رد می‌شود که زیبایی در سادگی است.

بهترین زمان سفر به قشم برای تماشای کاملترین انعکاس نور در این ساحل پاییز و بهار است. وقتی آسمان و زمین دست‌به‌دست هم می‌دهند تا شما با بهترین جاذبه طبیعی گردشگر ی قشم آشنا شوید.

لوکیشن ساحل نقره‌ای روی گوگل مپ

۲۱- ژئوپارک قشم از جاهای دیدنی قشم | Qeshm Geopark

نمی‌دانم از ژئوپارک‌ها تا به‌حال چیزی شنیده‌اید یا نه. خیلی ساده بخواهم بگویم، ژئوپارک‌ها زمین‌هایی‌اند که اطلاعات مهمی در مورد اقلیم و کلا تاریخ طبیعی یک منطقه به ما می‌دهند. حالا بگذارید یک فَکت جالب در مورد ژئوپارک قشم بگویم؛ در خاورمیانه فقط یک ژئوپارک وجود دارد و آن هم در قشم است!

جاهای دیدنی قشم

سال ۱۳۸۵ ژئوپارک قشم این افتخار را کسب کرد که عضو شبکه جهانی ژئوپارک‌هایی شد که زیر نظر و با حمایت یونسکو فعالیت دارند. موقعیت مکانی ژئوپارک قشم در خلیج‌فارس آن‌قدر مهم است که به‌عنوان نماینده ژئوپارک‌های آسیای شرقی و اروپایی شناخته می‌شود. جاهای دیدنی قشم که در نزدیکی ژئوپارک قرار گرفته‌اند شامل این‌ مکان‌ها می‌شود.

بهترین زمان برای رفتن به ژئوپارک قشم از نظر خوش آب‌و‌هوا بودن ماه آذر تا اوایل فروردین است.

جاذبه های دیدنی قشمآدرس

غرب جزیره قشم، منطقه ریگو

شماره‌تماس

۰۷۶۳۵۲۵۲۲۳۷

لوکیشن ژئوپارک قشم روی گوگل مپ

15- بندر لافت قشم | Bandar-e Laft

نخلستان‌های بلندقامت و درختان سرسبزی که فقط در مناطق گرمسیر دیده می‌شود تنها گوشه‌ای از جذابیت‌ بندر لافت جاهای دیدنی قشم است. ساعت‌ها و روزها در هرازتوی کوچه‌های تنگ بندر لافت می‌توان قدم زد، گرمای هوا با چاشنی رطوبت را حس کرد و بامردمان اصیل و باصفایش معاشرت کرد.

بندر لافت از جاهای دیدنی قشم

اگر از قدمت بندر لافت بخواهید بدانید باید سراغ چاه‌هایش را بگیرید؛ چاه‌هایی که از قبل از اسلام در لافت در دل زمین حفر شده‌اند. فردی به‌نام خواجه کریم حدود ۳۶۶ چاه را ساخته تا مردم از آب آن استفاده کنند. البته که الان متاسفانه از بیشتر این چاه‌ها چیزی باقی نمانده و فقط ۳۳ تا از آن‌ها وجود دارند.

آب خنک و سالم این چاه‌ها حاصل همکاری تپه‌های مرجانی و لایه‌های گچی چاه است؛ به این شکل که تپه‌ها آب باران را به داخل چاه می‌برند و لایه‌های گچی در کف چاه، آب را خنک و گوارا نگه می‌دارند. مکانی که تا دلتان بخواهد با معماری‌های زیبا در بندر لافت دیده می‌شود مساجد هستند. بادگیرها هم بخشی از معماری خاص خانه‌های بندر لافت است. برای دسترسی به بندر لافت بعد از رسیدن به جزیره قشم باید از قسمت جاده شمال جزیره به روستای لافت بروید.

آدرس

شمال غربی قشم، شرق جنگل حرا

لوکیشن بندر لافت قشم روی گوگل مپ

 

16- بام قشم | Baam-e Qeshm

اگر می‌خواهید جاهای دیدنی قشم را مثل جنگل حرا، سواحل خلیج‌فارس و ژئوپارک را از بلندترین جای آن در سکوت و آرامش تماشا کنید، به بام قشم بروید. بام قشم از نظر باستان‌شناسی هم ارزشمند است چون باستان‌شناسان در این مکان ابزارهای قدیمی مثل ساطور را پیدا کرده‌اند و احتمال می‌دهند مردم زمان قدیم از این ابزارها برای شکار و تکه‌کردن حیوانات استفاده می‌کردند.

جاهای دیدنی قشم

یکی از جاذبه‌های دیدنی بام قشم آب انبارش است که آب باران را در خود نگه می‌دارد. فصل پاییز تا بهار را برای رفتن به بام قشم انتخاب کنید چون در این زمان آب‌و‌هوای خوش و خنک دارد. اگر می‌خواهید بی‌دردسر مسیر بام قشم را طی کنید بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. راستی برای ماندگارکردن آن همه زیبایی بر بلندای بام قشم بردن دوربین عکاسی را فراموش نکنید.

آدرس

هرمزگان، بندر لافت، ۵.۴ کیلومتری جنوب روستای طبل و ۴.۵ کیلومتری شمال شرق روستای سلخ

17- کارگاه لنج سازی قشم

اگر اهل کارهای فنی هستید یا دستی در نجاری دارید، حتما به کارگاه لنج سازی قشم سری بزنید. ویژگی بارز سفر به نقاط مختلف دنیا آشنایی با صنایع و روزمره مردم آن مناطق است. وقتی با همخوانی موسیقی که گویی در عمق وجود همه مردم شهر رخنه کرده شروع به کار می‌کنید یا قدم در محلی می‌گذارید که همه چشم بسته آنجا حرکت می‌کنند یعنی درحال جست‌وجوی معنای جدید از زندگی هستید.

معنی واقعی زندگی برای مردم قشم یعنی کار و تلاش برای رسیدن به روزی از طریق دریا. لنج سازی یا ماهیگیری فرقی نمی‌کند به هرحال آن‌ها روزیشان را از آب‌های بیکران طلب می‌کنند.

کارگاه لنج سازی قشم

موزه یا کارگاه لنج سازی قشم جاییست که پیرمرد و جوان دست‌به‌دست هم می‌دهند تا وسیله‌ای برای ارتزاق مردم بسازند. وقتی متوجه اهمیت این موضوع خواهید شد که زمان استراحت کارگر‌ها یعنی ظهر به این کارگاه بروید.

همه آن‌ها درحال استراحت و خوش و بش با یکدیگر زندگی را کنار کار و تلاش بی وقفه معنا می‌کنند. در این کارگاه مشاهده از نزدیک لنج‌های نیمه کاره هم البته با رعایت نکات ایمنی امکان پذیر است.

لوکیشن کارگاه لنج‌سازی قشم روی گوگل مپ

18- روستای شیب دراز از جاهای دیدنی جزیره قشم

اگر اهل طبیعت گردی یا اکوتوریسم هستید، روستای شیب دراز انتخابی است که جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نمی‌گذارد. تفاوت شیب دراز با دیگر شهر و روستاهای استان هرمزگان دقیقا همین ویژگی‌های طبیعی خاک و جانوری است. از زمین و آسمان و دریا گرفته تا حیواناتی که اینجا زندگی می‌کنند همه خاص و گاهی نایاب حتی در دنیا هستند.

مثلا لاکپشت پوزه عقابی یا انواع ماهی‌ها و آبزیان که در این منطقه زندگی می‌کنند همه به‌عنوان میراث طبیعی روستا نگهداری می‌شوند. بهتر است بدانید این روستا جزئی از ژئوپارک ثبت شده در سال ۲۰۰۷ است.

روستای شیب دراز

یکی دیگر از ویژگی‌های روستای شیب دراز وجود اقامتگاه های بومگردی است که زندگی چند روزه روستایی آن‌هم در یک جزیره را برای شما رقم می‌زنند. شما را نمی‌دانم ولی من که می‌میرم برای زندگی دور از هیاهوی شهری در چنین جایی.

روستای شیب دراز تقریبا ۲۲ کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد و جزو شرقی‌ترین نقاط شهرستان قشم است پس اگر قصد سفر و اقامت چند روزه دارید پیشنهاد می‌کنم حتما وسایلتان را همراه داشته باشید یا با خودرو شخصی به آنجا بروید.

لوکیشن روستای شیب دراز روی گوگل مپ

19- چاه های تلا قشم | Tallaght Wells

اگر انیمیشن رنگو را دیده باشید کاراکتر شهردار که لاکپشت بود دیالوگ مهمی داشت که می‌گفت: (اگر روی آب کنترل داشته باشی روی شهر کنترل داری.)

احتمالا مردم قدیم شهر لافت هم به این حرف اعتقاد بسیار زیادی داشته اند که با این ظرافت و دقت چاه‌های تلا را ساخته و از آن استفاده می‌کردند. این چاه‌ها درواقع محل جمع‌آوری و تصفیه آب شیرین باران برای استفاده روزمره بوده است. نزدیک به صدها حلقه چاه البته نه مثل چاه‌های جدید، بلکه با معماری خاص در جایی خاص که آب شرب کل روستا و گاهی جزیره را فراهم می‌کرد.

چاه تلا لافت

زیبایی آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم قشنگ همینجا به چشم می‌آید. این چاه‌ها در نقاط عمیق زمین حفر شده‌اند و برای کل آن‌ها دو برج دیده بانی ساخته شده که نگهبان هم داشته باشند. جالبی ماجرا اینجاست که نگهبان اصلی چاه‌ها، همیشه یک زن بوده.

محیط چاه‌های تلا پر از درخت‌های تنومند و بزرگ است که احتمالا از آب همین چاه های تغذیه می‌کردند. گفتنی و نوشتنی درباره این چاه‌ها و سرگذشتشان بسیار است که پیشنهاد می‌کنم با حضور در قشم و صحبت با بزرگان آن منطقه به واقعیت‌های تاریخ برسید. البته در مطلب چاه‌های تلا قشم هم مفصل درباره این پدیده قلم زده ایم.

لوکیشن چاه های تلا روی گوگل مپ

20- درخت انجیر معابد

یکی از راه‌های شناخت تاریخچه یک منطقه بررسی درخت و گیاهان آن محیط است. گیاهان به دلیل شرایطی که دارند معمولا پایدار می‌مانند و راه خوبی برا حدس‌وگمان درباره پیشینه یک منطقه ایجاد می‌کنند. بین گیاهان منطقه قشم یک درخت تنومند و بزرگ وجود دارد که فقط چند نمونه از آن در کل دنیا هست.

درخت لور یا انجیر معابد همان گیاه افسانه‌ای است که روش رشد و تکثیرش با همه گیاهان دنیا متمایز است. دانه‌اش کاشته نمی‌شود، بلکه از درختی به درخت دیگر از طریق فضله پرنده‌ها منتقل می‌شود.

درخت انجیر معابد قشم از جاهای دیدنی قشم

درخت لور معمولا در مناطق گرم و شرجی رشد می‌کند و شهر‌های جنوبی ایران خصوصا جزایر خلیج فارس بهترین مکان برای رشد و تکثیر آن‌هاست.

این درخت در منطقه درگهان شهرستان قشم رشد کرده و حالا به یکی از جاذبه های گردشگر ی قشم تبدیل شده است. اگر به بازدید از این نوع مکان های گردشگر ی قشم علاقه مندید اصلا نگران مسیر و پارکنیگ و… نباشید، زیرا مسیر رسیدن به درخت آسفالت و صاف است و محوطه آن‌جا نیز تا دلتان بخواهد جای پارک رایگان دارد.

لوکیشن درخت انجیر معابد روی گوگل مپ

21- جاهای دیدنی قشم در بهار

بهار قشم برای خیلی‌ها خوشایند است و برای خیلی‌ها نه. نوروز خصوصا چند روز اول حجم زیادی مسافر راهی این جزیره می‌شود تمام امکانات و مردم آماده خدمات دهی به مسافران هستند. با این‌حال کمی که از روزهای اول بهار می‌گذرد، هوا گرم می‌شود. خصوصا اگر به هوای گرم حساس باشید که اصلا تاب دوام آوردن در دمای بالای ۵۰ و ۶۰ درجه با رطوبت را ندارید.

آب‌وهوای قشم خصوصا شب‌های بهار مطبوع است. لذت قدم زدن در سواحل، حرکت در خط ساحلی وقتی نسیم بهاری می‌وزد، مطمئنا هر مسافری را به وجد می‌آورد. پیشنهاد می‌کنم اگر سفرتان از چند روز نوروز گذشت به گشت‌وگذار شبانه در قشم بپردازید. مثلا ساحل یا پاساژها، جاهای دیدنی که قوانین رسمی ندارند هم می‌توانند گزینه مناسبی برای گشت‌وگذار باشند.

دیدنی های قشم در بهار

به غیر مکان های دیدنی قشم می‌توانید از تفریحاتی نظیر غواصی، پرواز با گلایدر، قایق‌سواری، تور سافاری و… هم لذت ببرید. علاوه بر این، با وجود مراکز خرید متعدد، می‌توانید خریدهای مفصلی در قشم داشته باشید. ازجمله معروف‌ترین مراکز خرید قشم می‌توان به سیتی سنتر ۱ و ۲، درگهان و بازار قدیم قشم اشاره کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر