menusearch
labkhandsabz.ir

نخل گردانی آئین عزاداری از عهد ساسانی

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۲۴:۷
۱۴۰۲/۵/۲ دوشنبه
(1)
(0)
نخل گردانی آئین عزاداری از عهد ساسانی
نخل گردانی آئین عزاداری از عهد ساسانی

نخل گردانی در تفرش -  لبخند سبز

مهدی صالحی

لبخند سبز - نَخْل‌ْگَردانی، مراسمی است که شیعیان برخی مناطق به عنوان تشییع نمادین پیکر امام حسین(ع) در عزاداری روز عاشورا برگزار می‌کنند. در این مراسم اتاقکی شبیه تابوت با پوشش سیاه و آراسته با انواع شال‎های رنگارنگ و آیینه در حسینیه‌ها، تکایا و محل‎هایی که در آن عزاداری محرم برگزار می‌شود توسط مردم حمل می‌گردد.

برخی از مورخین سابقه نخل را به قبل از اسلام و زمان ساسانیان و مرتبط با سوگواری سیاوش می‌دانند. قربانی کردن گوسفند، دود کردن اسفند، سینه‌زنی، نوحه‌خوانی و… از آیین‌های جانبی این مراسم بزرگ و سنتی است.اما برخی دیگر اعتقاد دارند استفاده از واژه نخل و اطلاق این عنوان بر رسم تابوت‎گردانی امام سوم شیعیان، به دوره صفوی بازمی‎گردد. این مراسم با تشریفاتی کم و بیش شبیه به امروز در دوره صفویه در مناطق مرکزی و کویری ایران، رواج داشته است. برخی از پژوهشگران، آیین نخل‌گردانی را از بدعت‌های حکومت صفویه می‌دانند.

نخل گردانی در تفت - استان یزد - لبخند سبز

نخل‌ها در طول مدت سال در مقابل یا داخل حسینیه‌ها نگهداری می‌شوند. در اجرای این مراسم باشکوه تقسیم کار جالبی وجود دارد که در برخی شهرها این سنت هنوز به دقت انجام می‌شود به گونه‌ای که بلند کردن هر پایه نخل برای طایفه خاصی بوده و کسی حق سرپیچی از آن موازین را ندارد و معمولاً این حق موروثی است.

علت این نام‌گذاری به‌طور دقیق مشخص نیست و شاید مهم‌ترین دلیل رواج این اسم، روایاتی است که در آن‌ها بیان شده پیکر امام حسین (ع) روی شاخه‌های درخت خرما، به‌سمت محل دفن حمل شده است. دلیل دیگر انتخاب نام نخل گردانی شاید این است که اشکال قدیمی تابوت را از چوب و برگ درخت خرما می‌ساختند و حتی شاید به‌دلیل تقدس و حرمت درخت خرما در فرهنگ ایران باشد. از طرفی همان طور که در قرآن ذکر شده است؛ شهدا زنده‌اند و نزد پروردگار خود روزی می‌خوردند؛ بر اساس همین آیه و تفکرات اسلامی، نخل نیز در نمادشناسی درختان، برای بیان شادی انسان استفاده می‌شود و درخت حیات است. شاید به همین دلیل است که اسم نخل بر اتاقک چوبی این مراسم گذاشته شده است.

 

آیین نخل‌گردانی در یزد، تفت، زارچ، مهریز و اشکذر در استان یزد، کاشان ،نطنز، زواره و طرق‌رود در اصفهان، طبس، گناباد، فردوس و سرایان در خراسان، شاهرود در سمنان، استهبان در فارس، زیارت کیلان در تهران، اورطه‌دشت و آمل در مازندران، تفرش در مرکزی و بسیاری نقاط دیگر ایران برگزار می‌شود.

در شهرهای مختلف، شیوهٔ اجرا، نوع تزئین و تعداد نخل‌ها فرق می‌کند. شکل ظاهری نخل به صورت یک جناغ قوسی شکل است. برخی نخل‌ها بیش از یک تن وزن دارد. بستن نخل‌ها با مهار تمامی چوب‌های نخل با مهارت خاصی توسط نخل بند انجام می‌شود. این مراسم‌های نخل‌گردانی در اکثر مناطق کشور اجرا می‌شود.

نخل میدان امیر چخماق یزد - لبخند سبز

هرکدام از عناصر به کار برده شده در نخل را، نمادی از یک حادثه و یا متعلق به شخص خاصی در حادثه کربلا‌ دانسته‌اند‌ که این نماد‌ها عبارتند از:

چوب نخل، نماد پیکر امام حسین(ع).

سیاه‌پوش کردن، نماد اعلام سوگواری و ماتم.

شمشیر و نیزه‌، نماد تیر و نیزه های وارد شده بر بدن امام حسین(ع).

سرو نخل، نماد قد‌ و قامت‌ علی اکبر(ع).

آینه نماد نور‌ وجود‌ امام حسین(ع).

علم‌هایی که بر نخل بسته می‌شود به عنوان نشانه ‎هایی که به ابوالفضل العباس(ع) اشاره دارد.

پارچه‌های زینتی‌ نماد حجله قاسم بن حسن.

زنگ‌هایی‌ که‌ قدیم می‌بستند نماد زنگ کاروان امام حسین(ع).

عزاداری ‌که نخل را بر می‌دارند به عنوان تشییع کنندگان.

سر‌ طوق‌ بالای‌ نخل به عنوان کاکل علی اکبر(ع).

امروزه نخل‌هایی با‌ این مقدار تزیین کمتر وجود دارد و گاه فقط به سیاه‌پوش کردن و تزیینات ساده اکتفا می‌شود

نخل گردانی ، فلسفه نخل گردانی یزد ، ساخت نخل محرم ، بزرگترین نخل ایران ، وزن نخل یزد ، عکس نخل یزد ، نخل یزد عاشورا ، بابای نخل کیست ، عکس نخل امام حسین ، عزاداری ، مراسم عزاداری مرده ، عزاداری محرم در اردبیل ، تاریخچه عزاداری محرم در ایران ، مراسم عزاداری محرم در تهران ، اولین مراسم عزاداری امام حسین در کجا بود ، عزاداری امام حسین ، فیلم عزاداری امام حسین در کربلا ، فیلم عزاداری امام حسین برای وضعیت ، عزاداری محرم ، کلیپ محرم امام حسین ، نوحه امام حسین عاشورا ، کلیپ محرم لاتی ، کلیپ محرم غمگین ، امام حسین ، نام خانوادگی امام حسین ، تحقیق کوتاه در مورد امام حسین ، امام حسین در چند سالگی به امامت رسید ، تحقیق در مورد امام حسین ، زندگینامه امام حسین از تولد تا شهادت ، امام حسین در چه روزی از مدینه خارج شد ، سن امام حسین هنگام شهادت ، امام حسین چند سال داشت که مادرش به شهادت رسید ، ماه محرم ، محرم ۱۴۰۲ ، درباره ماه محرم و امام حسین ، ماه محرم چه ماهی است 1402 ، تا محرم چند روز مانده۱۴۰۲ ، محرم امام حسین ، فیلم محرم ، آهنگ محرم ، عکس محرم ، لبخند سبز ، پایگاه گردشگری لبخند سبز ، پایگاه خبری گردشگری لبخند سبز ، اقتصاد گردشگری ، خبر سبز ، هفته‌نامه خبر سبز ، گردشگری ، ایرانگردی ، جاذبه های گردگشری ایران ، مهدی صالحی ، مرداد 1402 ، 1402 ، خرداد ، به کجا سفر کنیم ، جهانگردی ،
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر