menusearch
labkhandsabz.ir

پنجشنبه بازار میناب یک بازار 500 ساله

جستجو
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۵:۱۷:۲۹
۱۴۰۱/۱۰/۱۲ دوشنبه
(1)
(0)
پنجشنبه بازار میناب یک بازار 500 ساله
پنجشنبه بازار میناب یک بازار 500 ساله

پنجشنبه بازار سنتی میناب

نوشته مرضیه حمیدی مجد

لبخند سبز - آی خانه دار و بچه دار زنبیل بردارو بیار می‌خوایم بریم به باز اونم چی پنجشنبه بازار کجا شهر میناب تو استان هرمزگان چادر چاقچورت و سر کن تا بریم، می‌خوام ببرتم بازاری که همه فروشندهاش زن هستند و از هر انگشتشان صد هنر می‌ریزید بیا بریم برات روبنده بخرم ماسک که نمی‌زنی روبنده بزن بلکه ویروسها کمتر تحریک شوند و به سمت تو نیایند.

بازاری 500 ساله

پنجشنبه بازار میناب بیش از ۵۰۰سال است که هر هفته برگزار می‌شود. بازاری تماشایی با محصولات دلنشین و رنگارنگ که اغلب، خانم‌ها آن را برگزار می‌کنند. بازار سنتی میناب که بازار قدیمی‌ترین بازار دستفروشان نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین جاهای دیدنی هرمزگان به شمار می‌رود. جایی که شور زندگی در آنجا احساس می‌شود. با مجله گردشگر ی دلتا همراه باشید تا با هم به قدیمی‌ترین بازار سیار ایران سفر کنیم و در رنگ و بو و عطرهای دلنشینش غرق شویم. بازار سنتی این شهر در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت ملی رسیده است.

پنجشنبه بازار میناب کجاست؟

میناب یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. پنجشنبه بازار این شهر یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگر ی جنوب به شمار می‌رود. این بازار به روایتی بیش از ۲هزار سال است که هر هفته در مرکز شهر برگزار می‌شود. پنجشنبه بازار حوالی میدان استقلال و بازار میناب برگزار می‌شود.

در پنجشنبه بازار چه خبر است؟

در بازار دستفروشان میناب که هر هفته برگزار می‌شود، صنایع دستی، پارچه و لباس‌های سنتی، دام و تولیدات خانگی و میوه و تره بار باغ های اطراف عرضه می‌شوند. جاذبه اصلی این بازار در فروشندگان آن است. تقریبا همه فروشندگان بازار، زن هستند. زنانی که لباس‌های رنگارنگ جنوبی بر تن کرده‌اند و به فروش محصولاتشان اشتغال دارند؛ محصولاتی که اغلب زنانه هستند و برای زنان عرضه می‌شوند. البته این قانون کلی نیست.

در گذشته بازار میناب محلی برای تبادل کالا و خدمات بین شهرهای دور و نزدیک بود. امروزه اما این بازار به یکی از جاذبه‌های پرطرفدار جنوب ایران درآمده که گردشگر ان زیادی برای بازدید از آن راهی میناب می‌شوند. این بازار به نوعی موزه متحرک، زنده و پویای مردم شناسی و فرهنگ عامه جنوب ایران به شمار می‌رود. انواع پوشاک سنتی، نوع تعامل و رفتارهای فردی و گروهی و همچنین برش‌هایی از سبک زندگی مردمان جنوب را در این بازار می‌توانید ببینید و لذت ببرید.

چی بخریم؟

بازار سنتی و دستفروشان میناب بهترین مکان برای خریدن محصولات دست ساز، سنتی و صنایع دستی جنوب است. انواع ظروف و کالاهای حصیری که به آن کپوبافی می‌گویند، از چیزهایی است که خریدش را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در زندگی روزمره هم به کارتان می‌آید. برقع، یکی دیگر از کالای پرفروش بازار سنتی است. برقع نقابی است که زنان جنوبی به صورت می‌زنند و بخشی از پوشاک سنتی آنها به شمار می‌رود. خارجی‌هایی که به جنوب ایران سفر کرده بودند، در پلتفرم جهانی تریپ ادوایزر اعلام کرده اند که برقع زنان جنوب برای آنها جذابیت زیادی داشته و آنها را به یاد جشن‌های بالماسکه انداخته است.

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید مهارت دوخت و تهیه کردن برقع، در فهرست میراث ناملموس به ثبت ملی رسیده است. اصلا همین موضوع شاید شما را ترغیب کند یکی از این نقاب‌های جذاب بخرید و با آن عکس یادگاری بیندازید.

پنج شنبه بازار سنتی میناب

پارچه و ماهی بخرید

شلوار بندری که با انواع رودوزی‌های سنتی مثلا بادله دوزی تزئین می‌شود، از دیگر کالاهای پرطرفدار پنجشنبه بازار میناب به شمار می‌رود.

همچنین استان هرمزگان یکی از درگاه‌های ورود و توزیع پارچه لباسی به ایران به شمار می‌رود. بنابراین انواع پارچه‌های رنگارنگ و وسوسه کننده را می‌توانید در این بازار ببینید و بخرید. همچنین یکی از روستاهای اطراف میناب به صورت اختصاصی سفال تولید می‌کند. محصولات سفالی این روستا نیز از جمله کالاهایی هستند که در این بازار عرضه می‌شود.

و اما ماهی! قسمتی از بازار سنتی به فروش ماهی اختصاص دارد. آن هم ماهی‌هایی که تازه از خلیج فارس صید شده‌اند. اگر امکانات حمل و نقل مناسب دارید، حتما ماهی تازه بخرید و با خود به شهرتان ببرید. البته دام زنده، مثلا بز و بزغاله هم در این بازار خرید و فروش می‌شود که احتمالا زیاد به کار گردشگر ان نیاید.

نکات مهم در بازدید از بازار سنتی

بازار از صبح زود برپا می‌شود. اگر از شلوغی و ازدحام گریزانید، در ساعات اولیه روز بروید. بعد از ساعت ۱۰معمولا شلوغ می‌شود. اگر قصد دارید از مردم بومی به خصوص فروشنده‌ها عکاسی کنید، حتما قبلش با آنها در این باره صحبت کنید. هیچ کس خوشش نمی‌آید یواشکی از اون عکس بگیرند. معمولا این اجازه را به شما می‌دهند. بازار سنتی محلی برای فروش و عرضه محصولات باغی و میوه و سبزیجات نیز هست. نیازهای خوراکی خود را از این بازار تامین کنید.

بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
 بازار سنتی میناب
بازار سنتی میناب
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر