menusearch
labkhandsabz.ir

عجیب ترین شهرهای زیر زمینی جهان

جستجو
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۵۶:۵۲
۱۴۰۲/۲/۵ سه شنبه
(0)
(0)
عجیب ترین شهرهای زیر زمینی جهان
عجیب ترین شهرهای زیر زمینی جهان

عجیبت ترین شهرهای زیرزمینی -  لبخند سبز

میثم صالحی

لبخند سبز - در زمانهای گذشته شهرهای زیرزمینی که در طول دوران های مختلفی از تاریخ ساخته شدند و به عنوان پناهگاه در دوران جنگ یا برای حفاظت از خطرات ناشی از عوامل طبیعی و یا به عنوان مکان هایی مقدس مورد استفاده قرار گرفته که در کشور خودمان نیز در برخی از شهرها پیدا می‌شود و حتی در زیر تخت جمشید نیز وجود دارد

عجیب ترین شهرهای زیرزمینی همچنین موضوع بسیاری از افسانه های باستانی بوده و اسرارهایی را درون خود جای داده که موجب تغییراتی در درک ما در خصوص جهان پیرامون و تاریخ شهرنشینی انسان ها است. بسیاری از این شهرهای زیرزمینی در دوره مدرن امروزی همچنان کشف نشده باقی مانده اند اما تعداد اندکی از‌ آنها وجود دارند که تاریخ واقعی خود را به نمایش گذاشته تا انسان ها با شرایط و نحوه زندگی‌ آنها بیشتر آشنا شوند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد مرموزترین شهرهای زیرزمینی بیشتر بدانیم.

مرموزترین شهرهای زیرزمینی

معدن نمک ویلچکا | WIELICZKA SALT MINE

معدن نمک ویلچکا در شهر لهستان و در زیر شهر ویلچکا قرار گرفته است که به دلیل موقعیت آن در زیر شهر و وسعت زیاد به کلیسای جامع نمک زیرزمینی نیز مشهور است. این معدن وسعتی در حدود ۲۸۷ کیلومتر از فضای زیر شهر را در بر گرفته است. این معدن نمک در قرن ۱۳ میلادی شروع به کار کرده و تا مدت های طولانی به تولید نمک خوراکی فعالیت داشته است تا زمانی که در سال ۱۹۹۶ فعالیت معادن تجاری به این شکل متوقف شد و عملیات حفاری و اکتشاف و برداشت نهایتا تا سال ۲۰۰۷ در این معدن به طور کامل به پایان رسید. از این معدن به عنوان یکی از قدیمی ترین معادن نمکی که تا قرن بیست و یکم باقی مانده و یکی از مرموزترین شهرهای زیر زمینی یاد می‌کنند. با این حال برخی از کارشناسان می‌گویند که اکتشاف و استفاده از رسوبات نمک در این منطقه بسیار زودتر از آنچه به نظر می‌رسد آغاز شده است زیرا محققان گورستان های قدیمی مربوط به دوران نوسنگی را نیز در این منطقه کشف کرده اند.

معدن نمک ویلچکا

امروزه معدن نمک ویلچکا به عنوان یک بنای تاریخی ملی در لهستان در نظر گرفته شده و این نه تنها به خاطر تاریخ ۷۰۰ ساله تولید نمک این معدن، بلکه برای تونل های پیچیده آن و سنگ ها و مجسمه هایی از شخصیت های افسانه ای است که توسط معدنچیان و یا هنرمندان معاصر ساخته شده است. گالری ها و تونل های این معدن بیش از ۳۰۰ متر در زمین گسترش یافته و در حال حاضر از آن به عنوان یک جاذبه توریستی به عنوان یکی از مرموزترین شهرهای زیرزمینی استفاده می‌شود که سالانه حدود ۱.۲ میلیون بازدید کننده دارد.

معدن نمک ویلچکا

لالیبلا | LALIBELA

روستای لالیبلا در کشور اتیوپی واقع شده و این شهر مقدس خانه بزرگترین کلیسای یکپارچه در جهان است. یازده کلیسای سنگی شگفت انگیز در این روستای قرار گرفته اند که به همین دلیل تعجب برانگیز است که این روستای زیرزمینی به عنوان یک مکان مقدس در نظر گرفته شده و سالانه ۱۰۰ هزار زائر را در خود جای می‌دهد. کلیساها از طریق گذرگاه هایی به یکدیگر متصل می‌شوند و بزرگترین‌ آنها خانه Medhane است که بیش از ۳۰ فوت ارتفاع، ۱۰۰ فوت طول و ۷۰ فوت عرض وسعت دارد. اما بیشتر نمادهای ساختاری این روستا کلیسای سنت جورج است. این کلیسا که به عنوان یک صلیب شکل گرفته مکانی مقدسی است که محلی ها بر این باورند که توسط خود مسیح مقدس نظارت شده است.

روستای لالیبلا

روستای لابیلا به چند دلیل قانع کننده به عنوان یک روستا و یکی از مرموزترین شهرهای زیرزمینی در نظر گرفته می‌شود و برای بسیاری از مردم چگونگی ساخته شدن آن شگفت انگیز است. بر اساس افسانه هایی که گفته شده این کلیسا در قرن ۱۳ میلادی در حوزه سلسله جبال Mesquel Lalibela در کشور اتیوپی حفر گردیده است. گفته شده است که فرماندار حاکم برای ساخت این کلیساها وظایف خود را انجام داده و از مردان در طول شب و روز استفاده کرده تا در کنار فرشتگان به فعالیت پرداخته تا این سازه ها را از سنگ های بی جان به وجود آورند. در افسانه ها گفته شده است که تمامی این کلیساها تنها در ۲۴ سال بنا شده است. البته که برخی از باستان شناسان این نظریه را رد کرده و می‌گویند که برخی از این ساختارها چندین قرن بیش از دیگران عمر داشته و قبل از سلطنت لالیبلا ساخته شده اند.

روستای لالیبلا

نائورس | NAOURS

یکی دیگر از مرموزترین شهرهای زیرزمینی نائورس بوده که در فرانسه واقع شده و آغاز استفاده از این سکونتگاه به سلطه امپراتوری روم و قرن دوم میلادی می‌رسد. در آن زمان این سایت چیزی بیش از یک معدن سنگ آهک نبود اما قرن های بعد مردم محلی ان را به یک انبار برای ذخیره سازی مواد غذایی و همچنین به عنوان مخفیگاهی در زمان جنگ های قرون وسطی استفاده می‌کرده اند. این شهر زیرزمینی دارای شبکه ای از تونل ها است که حدود دو مایل گسترش یافته و بیش از ۳۰۰ اتاق دارد که می‌تواند حدود ۳ هزار نفر را در خود جای دهد. سایت زیرزمینی در نهایت به یک شهر کوچک تبدیل شده که در آن، چاه ها، اصطبل ها و کلیساها قرار گرفته اند.

نائورس فرانسه

به گفته برخی از کارشناسان در قرن نهم میلادی که این بخش از فرانسه مورد حمله وایکینگ ها قرار گرفت ممکن است‌ آنها نیز برای مدتی در این محل زندگی می‌کردند. این مکان همچنین به عنوان یک مخفیگاه در زمان جنگ ۳۰ ساله در قرن هفدهم مورد استفاده قرار گرفته است. زمانی که اروپا در صلح و آرامش فرو رفت دیگر مرموزترین شهرهای زیرزمینی در فرانسه مورد استفاده قرار نگرفته و کم کم به دست فراموشی سپرده شد تا زمانی که توسط یک مرد که در حال بازسازی خانه اش بود در قرن نوزدهم کشف گردید و در دوران جنگ جهانی اول و دوم در برخی مواقع مورد استفاده قرار گرفت. امروزه این شبکه تونلی یکی از جاذبه های توریستی بسیار محبوب در فرانسه است.

نائورس فرانسه

پترا | PETRA

شهر پترا در اردن واقع شده است. برای چندین قرن این شهر تاریخی به نام گمشده در تمدن غربی در نظر گرفته می‌شد تا زمانی که محقق سوییسی به نام یوهان لودویک بورکات در اوایل قرن نوزدهم میلادی آن را کشف کرد. این سایت به عنوان پترا به معنی سنگ در زبان یونانی شناخته می‌شود و یک شهر باستانی است که بر روی ماسه سنگ ها حک شده و یکی از مرموزترین شهرهای زیرزمین است. برخی از کارشناسان معتقد هستند که این مکان بیش از ۹ هزار سال پیش توسط تمدن های باستانی اشغال شده است. قبایل مختلف در طول سال ها در این محل به سکونت پرداخته اند از جمله Nabateans که پایتخت حکومت و تجارت های خود را از ۴۰۰ سال قبل از میلاد تا ۱۰۶ سال پس از میلاد در این محل قرار داده بودند. این محل پس از وقوع زلزله و کاهش تجارت بین المللی در این منطقه منجر به نابودی آن در قرن هفتم میلادی گردید

پترا

در پایتخت قدیم پترا ممکن است تا ۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کرده اند که خانه ها، سیستم های حمل و نقل دقیق و آبیاری در این منطقه وجود داشته است. بنا به گفته باستان شناسان تنها ۱۵ درصد از این شهر کشف شده است و اغلب آن دست نخورده و پنهان باقی مانده است. یکی از ساختارهای نمادین در پترا معبد باستانی Al Khazneh با سنگی قهوه ای به ارتفاع ۱۳۰ فوت است. شما ممکن است این ساختمان خاص را در فیلم ماجراجویی ایندیانا جونز و یا آخرین جنگ های صلیبی دیده باشید. برخی نیز فکر می‌کنند که گنجینه های پنهان بسیاری نیز در خزانه آن کشف شده و بسیاری از مقبره ها برای پیدا کردن این گنجینه ها توسط دزدان غارت شده اند.

پترا

در میان تمام جاذبه های گردشگر ی که در جهان وجود دارند مکان هایی که عنوان های مرموزترین را به خود گرفته اند همیشه بیش از سایرین مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند. از این قبیل جاذبه ها در سراسر جهان بسیار است که یکی از‌ آنها مرموزترین شهرهای زیرزمینی است. با پا گذاشتن در این شهرها به عمق تاریخ و تمدن انسانی پی خواهید برد و اینکه متوجه می‌شوید تکنولوژی ساخت و نحوه زندگی انسان ها در طول تاریخ چندین مرتبه دستخوش تغییراتی اساسی گردیده است و یا برخی از این تمدن ها در اثر عوامل مختلفی مانند جنگ یا زلزله به طور کامل از بین رفته است.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر